جستجو

 

بنای تاریخی بندیان درگز

دوشنبه 10 اسفند 1388   12:19 ق.ظ

درگز شهرستانی مرزی واقع در شمال خراسان رضوی می باشد و برای آشنایی بیشتر با شهرستان درگز ، مسافرتی کوتاه با خانواده به شهرستان درگز را پیشنهاد می كنیم .

بناهای تاریخی

بندیان درگز:

یكی از آثار تاریخی شهرستان درگز می باشد كه در سال 1369 به دنبال خاكبرداری وتسطیح زمینهای زراعی شناخته شد ومقدمات كاوش منطقه از سال 1373 آغاز شد.این اثر تاریخی از بناهای دوره ساسانی محسوب می شود كه در 2كیلومتری شمال غرب شهرستان در كنار رودخانه درونگر واقع شده است وبه سبب آب بندی كه در این ناحیه قرارداشته به بندیان معروف است .در نخستین فصل كاوش تالاری به ابعاد 8×10 متر خاكبرداری شد .كه به احتمال زیاد دارای سقفی چوبی ومسطح بوده وبرفراز ستونها قرار داشته است .جالبترین قسمت تالار تصاویری است كه به صورت گچبری دورتادور این تالار نقش شده استوكتیبه هایی به خط پهلوی نیز كشف گردیده است .این نقش ها وتصویرها موضوعات متعددی را بازگو می كنند از جمله شكار ، جنگ ، صحنه های مذهبی وتفویض قدرت كه در همه آنها روح اعتقادی وایرانی متجلی است. آتشدان گچی زیبایی در مقابل تالار به آتشكده قرار دارد.

تپه خاخیان:

كه در حدود 7كیلومتری غرب شهر درگز در كنار جاده درگز – نوخندان قرار گرفته سفالهایی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در آن واقع است .این تپه دارای 8متر ارتفاع و53 متر طول و37متر عرض می باشد.

تپه صاحبجان:

كه در قسمت شمال غربی شهر درگز واقع است وساختمان تپه از بناهای قبل از اشكانی می باشد كه در دوره ساسانی متروك شده است . خشت هایی كه در آن بكار رفته 45×45 سانتی متر می باشد و13 سانتی متر قطر دارند . این تپه از سمت شمال با بقعه سید( قدمگاه) همجوار است . تپه دارای 15متر ارتفاع و51 متر طول طول و37 متر عرض دارد.

تپه غازان بیك:

كه در روستایی به همین نام در كنار جاده به فاصله نیم كیلومتری راه شمسخی خان به درگز قراردارد كه حدود 700 متر از سطح دریا ارتفاع دارد . قبرستان شمسی خان متعلق به اقوامی است كه در تپه غازان سكونت داشتند ومربوط به دوره پارتی وساسانی است .دخمه های موجود در غازان بیك احتمال اینكه قوم ماد در این منطقه نیز بوده تقویت می كند زیرا مادها دخمه نشین بوده اند.

نوروز تپه:

   در جنوب شهر درگز در بخش چاپشلو در كنار آبادی ینگه قلعه قرارگرفته این تپه كه در كناره جنوبی جاده آسفالته درگز به چاپشلو قرار دارد متعلق به قرون 3و4 هجری قمری می باشد.

تپه یوخار قلعه:

این تپه در 12 كیلومتری غرب شهر درگز قرارگرفته كه تا اواخر دوره ساسانی وحتی در دوره اسلامی آباد ومسكونی بوده است.این تپه متعلق به هزاره پنجم قبل از میلاد بوده است. سفال های منقوش ما قبل تاریخی آن از هزاره پنجم قبل از میلاد شروع شده وتا اواخر دوره ساسانی واسلامی از تپه استفاده می شده است. تپه یوخار قلعه دارای قسمت های مختلفی است كه در جبهه های غربی آن بیشتر آثار سكونتهای ما قبل تاریخ ودر شرق آن دوره های تاریخی ودر بالای آن آثار دوره اسلامی مشاهده می شود .این تپه ها در حاشیه ابادی قره قوینلو واقع شده است.

یارم تپه:

این تپه شامل آثار اولین سكونت اقوام دوره ما قبل تاریخ وروزگار باستان در دشت است وظاهرا این اقوام از هزاره پنجم قیل از میلاد در این محل ساكن شده ومدارج ترقی را تا اواخر دوره ساسانی در این جلگه پیموده اند . یارم تپه به علت سكونت های مداوم شكل مرتب ومنظمی را ندارد.تمدن یارم تپه را می توان معرف تمدن شمال شرقی ایران كه تاكنون مطالعه گسترده ای درمورد آن نشده است. برخی از نقوش  برروی سفال ها منحصر به فرد بوده ودارای خصوصیات ومشخصات محلی می باشد این تپه تاریخی در حدود 500 متری غرب بندیان ودر مجاورت رود درونگر قراردارد.

پلكان نادری :

یكی از آثار تاریخی وكارهای برجسته نادر شاه افشار در این شهرستان راه مالرو وارابه رو در ارتفاعات صعب العبور ودشوار الله اكبر است كه نشانه عزم واراده نادری می باشد .این راه كه به گویش محلی به آن نردبان یولی می گویند در گردنه جنوبی الله اكبر كنار جاده شوسه ونزدیك آبادی كپكان قراردارد .در حدود 55 خم و900 پله است كه براثر تراش سنگها ایجاد شده است .درازی هر پله سه متر وپهنای آن سی سانتی متر وارتفاع آن سیزده سانتی متر است در كمرگاه كنار پلكان سه كتیبه مربوط به این اثر وجود دارد . فقط در یكی از كتیبه ها ( هو ، محمد زمان) ودر دیگری ( نصرمن ا…) دیده می شود.

امامزاده محمد دیباج:

از امامزاده های این شهرستان امامزاده محمد دیباج كه در آبادی شیلگان از توابع بخش لطف آباد درگز ودر كنار مرز ایران وتركمنستان مقبره ای به نام امامزاده محمد وجود دارد . محمد فرزند امام جعفر صادق ملقب به ابوجعفر كه در سال 144 ه ق در مدینه چشم به جهان گشود . تبار مادرش خدیجه به امام حسین (ع) می رسد وچون كسی بود كه بنا به درخواست وتایید مردم حجاز به حكومت نشست .اورا امیرالمومنین نامیدند .وبه سبب زیبایی اندام وچهره به او لقب دیباج دادند .محمد درجرجان درگذشت ومامون برای او نماز خواند این واقعه در سال 203 ه.ق اتفاق افتاد.

بقعه ابوالمعجن :

ابوالمعجن از مردان نامدار ومتنفذ دوره جاهلیت بود كه از ابتدا از در ستیز با اسلام درآمد وبعد با قبیله خود به پیامبر گروید وجزء صحابه درآمد . شاعری مطبوع الشعر وكریم وصاحب روایت بود ودر شرب خمر افراط می كرد . به خاطر شراب خواری حد خورد وتبعید گردید . ولی گویند تا بدان پایه به اسلام ایمان داشت كه در جنگ قادسیه از تبعید گاه گریخت وخود را به كارزار رسانید . اورا دستگیر وزندانی كردند.هیچ دور نیست كه ادامه فعالیتهای ابوالمعجن در درگز صورت گرفته باشد. زیرا قلعه زرین وكوه باورد را محل جنگهای او برشمرده اند. اگر دامنه زرین كوه در 22 كیلومتری غرب درگز به فاصله 20 كیلو متری در جاده درگز به درونگر پیش برویم در شرق آبادی جلفا به بقعه ای می رسیم كه مردم آن را ابوالمعجن می خوانند . این بقعه عبارتست از یك محوطه بزرگ كه در آن درختی دیده می شود ودر انتهای حیاط ، ایوان وسپس اطاق بزرگ 10×5 متری می باشد كه هشت متر آن را برآمدگی به نام قبر ابوالمعجن تشكیل می دهد. از سال وفات وانتهای عمر ابوالمعجن اطلاع دقیقی در دست نیست.

قدمگاه:

 در قسمت شمال غربی شهر درگز مقابل تپه باستانی صاحبجان بقعه ووآرامگاه سید ابراهیم فرزند سیدمحمد كه از سادات وصالحان قرارگرفته . در بازدیدی كه از محل انجام شده تنها سنگ قبری سیمانی ملاحظه گردیده كه برروی آن نوشته شده بود «آرامگاه سید ابراهیم ولد سید محمد» وهمچنین تصویر یك شانه برروی سنگ حك گردیده بود .بنا به اعتقادات اهالی منطقه اتاقی گنبدی شكل به مساحت تقریبی 8×6متر مربع وبر كنار جاده درگز به ارتیان قرارگرفته كه امروز متصل به شهر درگز گردیده است.

زیارتگاه سید قاضی سلطان:

 در شمال غربی شهر درگز در دو كیلومتری غرب آبادی ارتیان نزدیك آبادی خاخیان بقعه ای دیده می شود كه در وضع فعلی سرتاسر بنا را تالاری تشكیل می دهد كه پشت تالار دو اتاق قرار گرفته است . اتاق اول پیش بقعه واتاق دوم خود مزار می باشد. در غرب وپشت بقعه ساختمان هایی است كه به نظر می رسد روزی اباد بوده اند سنگ قبر این مزار به نام میر قاضی سلطان است ومعلوم نیست از كدام طبقه شخصیت های خاوران است .مردم این منطقه میرقاضی سلطان را از صالحان واولیاء خدا می دانند ومعتقدند كسانی كه دارای گلو درد هستند با ریختن ماست بر روی سنگ رلیسیدن آن با زبان شفا می یابند از آن رو به آن قاتقلی امام می گویند.

بقعه علامه شهرستانی:

در بخش نوخندان یعنی حدود 17 كیلومتری شمال غربی شهر درگز وبه فاصله یك كیلو متری غرب ابادی حضرت سلطان بقعه علامه شهرستانی صاحب كتاب الملل والنحل وجود دارد .بنای این ساختمان كه 58 متر طول و37 متر عرض دارد ومتعلق به دوره تیموری می باشد.

امامزاده سید یوسف:

حدود 10 كیلومتری جنوب غربی درگز در حاشیه شمال غربی آبادی سادات زیارتگاهی وجود دارد كه به امامزاده سید یوسف مشهور است . این زیارتگاه مورد اقبال اهالی قرارگرفته وسید یوسف را از صالحان واولیای خدا می دانند كه در اكثر موارد حاجاتشان را برآورده می كند . بنای این ساختمان متعلق به قرن 13و14 هجری می باشد.

زیارتگاه علی بلاغ:

 در آبادی جان عزیز وسط كوه علی بلاغ چشمه ای جاری است كه به آن چشمه علی چشمه علی بلاغ می گویند . از جاده قوچان به درگز ابتدای منطقه درونگر یعنی 80 كیلومتری غرب درگز جاده فرعی شوسه ای به سمت زیارتگاه علی بلاغ جاری می شود . مردم منطقه معتقد هستند كه در یكی از جنگها گذر امام علی (ع) به این منطقه افتاده وآب چشمه را متبرك ساخته است . اما این مطلب نمی تواند واقعیت باشد.

آرامگاه صید علی خان درگزی:

صید علی خان درگزی از شعرای معروف متاخر واستادادیب نیشابوری وملك الشعرای بهار می باشد كه از بنیان گزاران مكتب ادبی واجتماعی وسیاسی معروف واصحاب سراچه بود . آرامگاه رو به ویرانی شاعر واستاد گرانمایه كه به سبك ابنیه دوره قاجار ساخته شده در گورستان قدیمی شهر می باشد.

غار قزلق:

از نمونه غارهای این منطقه غاز قزلق یا غار دیو است كه در 22 كیلومتری جنوب شرقی درگز بعد از روستای قزلق در نیمه راه ارتفاعات شازی وكانی گاز قرار داردواز محل های اعتقادی ودیدنی درگز است كه دارای 3 درب ورودی در كف دره ونیمه های بلند می باشد . طول غار حدود یكصد كیلومتر دارای دو دالان می باشد. نوع غار از غارهای آهكی است كه احتمالا در دوران عصر حجر مورد استفاده انسانی بوده است.

غار شادمینه(شادمهنه):

واقع در 16 كیلومتری غرب درگز در 300 متری علامه شهرستانی كه بقایای دژ نظامی مربوط به قرن پنجم ودوره سلجوقی می باشد.

موزه حیات وحش:

این موزه درچهل كیلو متری جنوب غربی شهرسان درگز درپارك  ملی تندوره(چهلمیر)قراردارد

مساجدتاریخی شهر درگز عبارتند از:

مسجد جامع  - مسجد یزدیها – مسجد تركها.
سوغات:
 

  از مهمترین سوغات مرزی شهرستان درگز می توان به برنج لائین ودرونگر اشاره كرد كه به لحاظ كیفیت وعطر بالا در نوع خود كم نظیر می باشد.

همچنین كشمش وگردو درگز نیز از مرغوبیت خاصی برخوردار است .از دیگر سوغاتی های درگز جارو – سیب درختی (لبنانی وعباسی) وگلابی می باشند.
 
گردشگاهها ومراكز تفریحی :
 

پارك شادی:كه قدیمی ترین پارك شهرستان می باشد.

پارك ملت :در فاصله یك كیلومتری شهر درگز در مسیر جاده درگز – چاپشلو واقع است.

پارك جنگلی چهل میر:كه معروفترین دره منطقه است ودر قسمت شرقی پارك تندوره واقع است.

دره امام قنبر:كه در 20 كیلو متری جنوب شهر درگز قراردارد.

دره چرلاغ:كه در 34 كیلومتری جنوب غربی شهر درگز قرار گرفته است.

دره درونگرودر بادام:كه در مسیر جاده درگز به قوچان ودر امتداد رودخانه درونگر قرار دارد .

دره شمسی خان:كه در قسمت جنوب شرقی شهر درگز در فاصله 50 كیلومتری دره درگز واقع شده است.

دره قزلق:این دره وقوزغان دره در مرز ایران وتركمنستان حدود 45 كیلومتری شرق درگز واقع است.

آبگرم:منطقه آبگرم واردوگاه امیدهای انقلاب اسلامی در 15 كیلومتری جنوب شهر درگز ودر مسیر جاده درگز به چاپشلو واقع است.

قرخ قیز(چهل دختر):در 5 كیلومتری جنوب شهر درگز قرار گرفته كه كوهی منفرد وكم ارتفاع است. این كوه رسوبی ومربوط به دوران دوم و اواخر دوران سوم زمین شناسی است. نام قرخ قیز یادگاری از نیاكان اولیه است كه از حدود پنج هزار سال پیش در این سرزمین می زیستند.

پارك ملی تندوره:كه در منتهی الیه شمال شرقی كشور ودر حدود شمالی استان خراسان در شهرستان درگز واقع است كه با سیمایی كوهستانی وصخره ای با دره های عمیق وتپه ماهورهای بلند ومرتفع با شیب های متغیر در جهات مختلف جغرافیایی می باشد . وتندوره نام چشمه ای است كه در این پارك جنگلی جاری می باشدبه همین دلیل این پارك را تندوره می نامند . تندوره به زبان كردی به معنی تنور می باشد واز آنجایی كه این چشمه از حوض هایی شبیه به تنور خارج می گردد بر آن نام تندوره نهاده اند. 

غار قزلق:از نمونه غارهای این منطقه غاز قزلق یا غار دیو است كه در 22 كیلومتری جنوب شرقی درگز بعد از روستای قزلق در نیمه راه ارتفاعات شازی وكانی گاز قرار داردواز محل های اعتقادی ودیدنی درگز است كه دارای 3 درب ورودی در كف دره ونیمه های بلند می باشد . طول غار حدود یكصد كیلومتر دارای دو دالان می باشد. نوع غار از غارهای آهكی است كه احتمالا در دوران عصر حجر مورد استفاده انسانی بوده است.

غار شادمینه(شادمهنه):واقع در 16 كیلومتری غرب درگز در 300 متری علامه شهرستانی كه بقایای دژ نظامی مربوط به قرن پنجم ودوره سلجوقی می باشد.


نوشته شده توسط : درصا ( گریسل درگز )

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic